erken bosalma

Erken Boşalma Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Orgazm esnasında spermin penisten salınması anlamına gelen boşalım eylemi beklenenden hızlı gerçekleştiğinde erken boşalım meydana gelir.

Ancak erken boşalmanın süresiyle alakalı net bir süre yoktur ve beklenen vakit kişisel bir konum olduğundan erken boşalma teşhisi hekim tarafından konulmalıdır. Erken boşalım cinsi birlikteliklerde yaygın bir durumdur.

Amerikan Üroloji Birliği’ne göre 18-59 yaş aralığındaki her 3 erkekten 1’i yaşamlarının bir noktasında erken boşalım problemi yaşamaktadır.Orgazm esnasında spermin penisten salınması anlamına gelen boşaltma eylemi beklenenden hızlı gerçekleştiğinde erken boşalma meydana gelir.


Ancak erken boşalma süresiyle ilgili net bir müddet yoktur ve beklenen zaman kişisel bir vaziyet olduğundan erken boşalım teşhisi tabip tarafınca konulmalıdır. Erken boşalım cinsel birlikteliklerde yaygın bir durumdur. Amerikan Üroloji Birliği’ne bakılırsa [1] 18-59 yaş aralığındaki her 3 erkekten 1’i yaşamlarının bir noktasında erken boşalma sorunu yaşamaktadır.

Erken Boşalma Nedir?

Kişilerin kontrolü dışında gerçekleşen erken boşalma, adamların cinsi ömür standardını negatif yönde etkileyen bir cinsel işlev bozukluğudur. Genellikle psikolojik sebeplerden kaynaklandığı düşünülmektedir; ancak biyolojik faktörler de mühim rol oynamaktadır.

Cinsel birleşmeden alınan hazzın azalmasına sebep olan bu sorun kaygı deposu olmamalıdır. Ancak sık sık meydana vardığında muhtelif tedavi yöntemleriyle çözüm bulunması gerekir.

erken bosalma
erken bosalma

Erken Boşalma Sorunu Nedenleri Nedir?

Erken boşalım problemi psikolojik ve biyolojik faktörlerin kompleks etkileşiminden meydana gelmektedir. Psikolojik erken boşalma nedenleri şunlardır:
Erken cinsel deneyimler,
Geçici depresyon, Erken orgazm hakkında duyulan endişe,Stres,Suçluluk duygusu,Cinsel performansla alakalı gerçekçi olmayan beklentiler,Güven eksikliği,İlişki sorunları.

Erken Boşalma Tedavisi Nasıldır?

Psikolojik terapi, davranışsal terapi ve ilaç kullanması erken boşalım tedavisindeki ana metotlardır.
Psikolojik terapi: Cinsel ilişkilerle ilgili sıkıntı gerçekleştiren negatif duygu ve hislerin ele alındığı bir tedavidir.

Tek başına yada tıbbi ve davranışsal terapiyle birlikte uygulanabilir. Tedavinin amacı problemlerin kaynağını öğrenmek ve çözümler bulmaktır. Cinsel ilişkide partner memnuniyetini artırmak için daha çok cinsi itimat ve anlayış kazandırabilir.
Davranışsal terapi: Erken boşalma problemine karşı tolerans meydana getirmeye yarayan egzersizler içerir. Davranışsal terapinin amacı vücudu erken boşalmaya karşı eğitmektir. Sıkma ve durdur-başlat metotları davranışsal terapi yöntemleri arasındadır.


İlaç tedavisi: İlaç tedavisi kişinin bireysel olarak başvuracağı bir yöntem değildir. Doktor teşhisinden sonrasında, yine doktorun yönlendirmesiyle başlanacak bir tedavidir. İlaç tedavisi benzokain, lidokain yada prilokain benzer biçimde uyuşturucu etkiye haiz anestezik krem ve spreylerin kullanılmasını içerir.


Bu ilaçlar müessir ve iyi tolere edilmelerine rağmen cinsel zevk düşüklüğü ve geçici hassasiyet kaybı gibi yan etkilere sebep olabilmektedir. Erken boşalma tedavisi için oral yolla alınan ve orgazmı geciktiren antidepresan, ağrı kesici veya muhtelif inhibitörler de kullanılmaktadır. Özellikle internette reçetesiz olarak satılan geciktirici ilaçlar doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

escort açmak